Aluevaalit

Aikataulut aluevaaleissa 2022

Vuoden 2022 aluevaalien vaalipäivä on sunnuntai 23.1.2022. Muut tärkeät ajankohdat ovat seuraavat:

  • vaalirahoituslain mukainen kampanja-aika alkaa: 23.7.2021
  • aluevaltuuston koon määräävä hyvinvointialueen asukasluku: 31.8.2021
  • äänioikeusrekisterin tietojen poimintapäivä (millä hyvinvointialueella kukin on äänioikeutettu): 3.12.2021
  • ehdokashakemusten jättäminen aluevaalilautakunnalle: viimeistään 14.12.2021 ennen klo 16
  • aluevaalilautakunnat  vahvistavat ehdokasasettelun (ml. ehdokasnumerot): 23.12.2021
  • äänioikeusrekisteri lainvoimainen: 11.1.2022
  • kotiäänestykseen  ilmoittautuminen päättyy: 11.1.2022
  • ennakkoäänestys kotimaassa: 12.-18.1.2022
  • ennakkoäänestys ulkomailla: 12.-15.1.2022
  • aluvaalilautakunnat vahvistavat aluevaalien tulokset: 26.1.2022
  • valtuustot aloittavat työnsä: 1.3.2022

Lisätietoa aluevaaleista löydät osoitteista Aluevaalit – kokoomus.fi  ja Aluevaalit - Vaalit

Alta löydän kaikkien kolmen hyvinvointialueemme naisehdokkaat luetteloituna äänestysnumero, nimi ja paikkakkunta.


ETELÄ-POHJANMAA                                                                                             POHJANMAA

2 Ahokas Noora, Seinäjoki                                                                                     180 Ahopelto Johanna, Vaasa

5  Ala-Huikku Riina, Ilmajoki                                                                                 185 Dannbbom Ursula, Maalahti

6 Ala-Käkelä Liisa, Kurikka                                                                                     186 Davidov Tanja, Vaasa

7 Ala-Rantala Tiina, Kauhava                                                                                188 Hakala Aino-Maria, Maalahti

8 Försti Sanna, Isokyrö                                                                                              189 Hakoniemi Petra, Vaasa

13 Jönkkäri Kirsi, Karijoki                                                                                        193 Hiltula Mari, Kaskinen

18 Kaskimäki Eija, Ähtäri                                                                                          195 Huistinoja Mari, Kruunupyy

19 Keski-Jyrä Johanna, Seinäjoki                                                                        198 Jaskari Minna-Maarit, Mustasaari

21 Koivula Riitta,  Kauhajoki                                                                                  204 Kanth Saana, Vaasa

23 Kortesoja Hanna-Maria, Lapua                                                                      204 Kinnunen Linda, Vaasa

26 Kärnä Elina, Seinäjoki                                                                                           207 Koski Susanna, Vaasa

28 Lahtinen Helena, Lapua                                                                                       208 Kujanpää Raija, Vaasa

31 Lehtinen Julia, Kurikka                                                                                         210 Lahti Rita, Vaasa

33 Lähdesmäki Liisa, Seinäjoki                                                                               212 Lundman Paula, Vaasa

34 Malinen Tanja, Kauhava                                                                                       217 Mäkinen Liisa, Mustasaari

35 Maunula-Craycroft Riitta, Kauhajoki                                                          222 Pasanen Pauliina, Vaasa

36 Maunumaa Nuppu, Lapua                                                                                   223 Peltola Pirjo-Riitta, Vaasa                                     

37 Myllymäki Anna-Liisa, Kurikka                                                                        227 Pääjärvi-Myllyaho Riitta, Vaasa

38 Myllymäki Heli, Seinäjoki                                                                                    228 Rajala Katja, Vaasa

40 Niemi Anne, Seinäjoki                                                                                           233 Saarikoski Lotta, Vaasa

42 Pajasmaa Viivi, Seinäjoki                                                                                     234 Saarikoski Sari, Vaasa

44 Pihlajaniemi Henna-Maija, Ilmajoki                                                              237 Tuiskula Alma, Vaasa               

55 Renko Anna-Maija, Kauhava                                                                             238 Tulimaa Leena, Vaasa

56 Ridanpää-Taittonen Annu, Kuortane                                                            241 Uusi-Kokko Elli, Vaasa

57 Rintamäki Outi, Alavus                                                                                         246 Vesiluoma Terhi, Vaasa

58 Risikko Paula, Seinäjoki                                                                                        247 Westerlund Kita, Kristiinankaupunki

59 Saarinen Anneli, Seinäjoki                                                                                  248 Viinamäki Anne-Marie, Vaasa

62 Suokko Susanna, Lapua                                                                                        250 Zarta-Laitinen Lucia, Vaasa

64 Tamsi Satu, Teuva

68 Varila Riikka, Kuortane

69 Vienola Minna, Seinäjoki

70 Vinni Maarit, Seinäjoki

73 Ylisiurua-Hemminki Satu, Seinäjoki


KESKI-POHJANMAA

15 Ahtinen Susanna, Kokkola

17 Annanolli Irmeli, Kannus

25 Hämäläinen Niina, Kokkola

27 Juusela-Pekkarinen Sirkka, Kannus

29 Järvenpää Sari, Kokkola

31 Kauppinen Maarit, Kokkola

39 Laakso Miiaa, Toholampi

41 Luomala Katarina, Kannus

42 Marjamaa Helinä, Kokkola

48 Norppa Sirpa, Kokkola

49 Nurmi-Lehto Anna, Kokkola

56 Passoja Merja, Kokkola

57 Peltoniemi Vuokko, Kokkola

61 Rajaniemi Emma, Karleby

63 Salin-Kivimäki Minna, Kokkola

66 Suonperä Sirpa, Kokkola

74 Ypyä Pirjo, Kannus